Hidvégi Ferencné :

Első kézből… a képviselő-testület üléseiről

Önálló képviselői indítvány-dömping
A szeptember 27-i ülés folytatásaként megtartott október 4-i ülésen Géczy Krisztián a bölcsőde parkolójáról, az utca névtáblák helyzetéről, az Árpád utcai gördeszka pálya elköltöztetési lehetőségeiről benyújtott önálló képviselői indítványáról tárgyaltak. A képviselő a bölcsőde parkolójáról azt gondolta, a parkolóhelyek a Kazinczy utca felújításának „tartozékai” voltak. Parkolók kialakítására a bölcsőde előtti területen csak az intézmény tervezett bővítésének megvalósításakor kerülhet sor, de akkor a Zrínyi utcai oldalon is megoldják a parkolást. A gördeszka pályának sem keres a hivatal új helyet, ahogyan azt Géczy úr javasolta, hanem marad a mai helyén, a zajforrás megszüntetését technikailag fogják megoldani az elemek átalakításával. Hámoriné Olár Mária az önkormányzati bérlakások, fecskeházak megépítését szorgalmazta. Javaslatára a testület a bérlakás építési koncepciót felülvizsgálta és a konkrét helyszínek kijelölésével kinyilvánította bérlakás építési szándékát, valamint a jelenlegi rossz állapotú bérlakások felújítását is tervezi. Mindez persze az önkormányzat anyagi lehetőségének függvénye. Rothauszkyné a rágcsálóirtásra vonatkozó javaslatával nyitott kapukat döngetett: a hivatal már az ajánlatokat is bekérte. Elsőként az elszaporodott patkányok miatt a Téglagyár utca környékén végzik el a rágcsálók irtását. A képviselő asszony a MÁV állomás környékének rendezését is önálló képviselői indítványtól remélte. A többség javaslatait támogatta, ezért a testület kiemelten kezeli az elővárosi vasút és a hozzá kapcsolódó fejlesztések ügyét. A vasútállomással kapcsolatban a polgármester a MÁV illetékeseivel veszi fel a kapcsolatot. Rothauszkyné kérdést is intézett a polgármesterhez/országgyűlési képviselőhöz a Téglagyár utcai zajvédő fal hiánya miatt. Keller László elmondta, nagyon sajnálja, de hiába lobbizott, az elvégzett mérések alapján a szakemberek nemet mondtak a kérésre.
Hámoriné a 90 éves Törökbálinti polgárok köszöntése ügyében interpellálta a polgármestert. A TBTV-ben látta, hogy a Keller László köszöntette a város 90 éves lakóit, és nehezményezte, hogy, egy korábbi határozattól eltérőn ezt nem a választókerület képviselője tette. Az interpellációt a jogi bizottság vizsgálta, a jövőben a jegyző feladata a képviselők tájékoztatása.
Az október 25-i ülésen döntöttek képviselői önálló indítványok napirendre vételéről is. A következő alkalommal tárgyalnak majd a Hámoriné által benyújtott önkormányzati hosszú távú faültetési koncepcióról, a Géczy Krisztián nevével jegyzett törökbálinti játszótér programról. Elek Sándor a Pince téri játszótér közepén lévő vízelvezető beton árok befedésére tett javaslata szintén a novemberi ülés napirendjén szerepel majd.

Törvényességi észrevételek – határozatképtelenné vált ülés
Keller László polgármester a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal törvényességi észrevételei alapján október 11-re rendkívüli ülést hívott össze, mert a szeptember 27-i ülésen a többség nem fogadta el a törvénysértés megszüntetésére tett határozati javaslatokat. A Tó-park szabályozási tervével, az ügyvédi megbízással és az Égett-völgy értékesítésére kiírt pályázattal kapcsolatban továbbra is fent áll a törvénysértés ténye, ezért abban reménykedett a jogellenes helyzetet sikerül orvosolnia a testülenek.
A három téma közül a Tó-park szabályozási terve az, ami leginkább borzolja a kedélyeket. A polgármester ismét felsorolta a hiányosságokat és arra is utalt, a hivatal vezetése egyetlen alkalommal sem hívta fel a helyi „törvényalkotók” figyelmét azokra az alkotmánybírósági döntésekre, amelyek iránymutatást jelenthettek volna ebben a témakörben. Úgy vélte, akik nem hajlandóak a közigazgatási hivatal észrevételeinek elfogadásával újra gondolni a Tó-park szabályozási tervét, azt kockáztatják, hogy az Alkotmánybíróság elé kerül a rendelete. A közben keletkezett építési jog, komoly kártérítési kötelezettséggel járhat a városnak. (A polgármesteri hivatal illetékes irodájára már meg is érkezett az első építési engedély-kérelem. Közvetlenül a körforgalom mellett szeretne a beruházó egy 50 000 négyzetméteres épületet felépíteni. Úgy az épületet úgy tervezték meg, hogy a kötelező távolságokat nem tartották be, továbbá egy szinttel magasabbat építenének a megengedettnél. A Tervtanács el is utasította az építési kérelmet. Az épület megközelítése alapvetően megnövelné az M7 és a körforgalom közötti forgalmat. Biztosan nagyon „hálásak” lennének érte a Bajor Gizi és a Kerekdomb utca felől a Bajcsy-Zsilinszky útra kihajtó autósok!). A közigazgatási hivatal által meghatározott 15 napos határidő utolsó előtti napján még lehetőség lett volna arra, hogy Törökbálint a legkisebb kockázattal tegye meg a visszalépést, ebből később jóval nagyobb probléma lehet. Dr. Győrfi László viszont úgy vélekedett, szerinte sem a polgármester, sem a közigazgatási hivatal nem kompetens ebben az ügyben, a vita eldöntése az Alkotmánybíróság hatásköre. Gyarmati Mihály -egyedüliként a Fidesz – KDNP-és képviselő csoportból – egy, a Tó-park információs központjának megnyitóján kiosztott igényes kivitelű anyag alapján – aggályainak adott hangot. Problémásnak tartja a lakásszámot, a gyorsvasút nyomvonalát. A közlekedési koncepciót sem látta még, a közérdekű kötelezettség-vállalásról sincsenek információi. Gyarmati Mihály, a Településfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság elnöke a rendelkezésre álló információk alapján úgy ítélte meg, a beépítési szándék ellentétes a szabályozási tervvel. Keller László polgármester a képviselő észrevételeire elmondta: valóban komoly hátrányt jelent a település számára a különálló lakások építése és a tisztázatlan gyorsvasút nyomvonala. A közérdekű kötelezettség-vállalásról a jogi bizottság kezdett tárgyalni. Csuka Attila előterjesztése alapján azt a többség úgy fogadta el, hogy alá sem volt írva és jogi bizottság tagjain kívül senki sem látta. Az érintettek nevében tett vállalást azóta sem igazolta vissza senki, így az semmilyen garanciát nem jelent a város számára. A polgármester most is, sokadszorra elismételte a Tó-park területének fejlesztésében az önkormányzat is érdekelt, de csak a törvényi előírásoknak megfelelő módon. A befektetőnek sem lehet más az érdeke.
Eddig jutottak a tárgyalásban, amikor szokatlan dolog történt. Scheiblinger Péter, aki az ülés megkezdését követően néhány hangos „Alá’szolgálja” köszöntéssel lépett be terembe, szinte folyamatosan mutogatott és jól hallható megjegyzéseket tett egészen addig, amíg a polgármester türelme el nem fogyott. Arra kérte az ex-képviselőt, - akin azért nem volt nehéz felfedezni az alkoholfogyasztás jeleit – fejezze be az ülés zavarását, vagy távozzon a teremből. Ellenkező esetben rendőrt hív és kivezetteti. Dr. Győrfi László felháborodott a polgármester kérésén és közölte: amennyiben Scheiblinger Péternek távoznia kell, ők is mennek. Az ezt követő szünetben ők mentek, Scheiblinger Péter maradt. Gyarmati Mihály kivételével a teljes Fidesz- KDNP képviselő csoport, valamint Hajdu alpolgármester is elhagyta az üléstermet, ezzel határozatképtelenné vált a döntéshozó grémium.
A Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal által szabott 15 napos határidő utolsó napján, október 12-én a polgármester az előző napi három témában ismét rendkívüli ülést hívott össze. Az ülésen megjelent: Papp Béla, Pekk József, Ficsór Bálint, Gáldi György, Pénzes Józsefné és dr. Somogyvári Gyula. Nem jöttek el: a teljes Fidesz-KDNP képviselőcsoport, valamint Szent Flórián Egyesület 2 képviselője: Hajdu Ferenc és Palkóné Szabó Gabriella, utóbbi képviselő beteget jelentett. Ők azok, akik nem kívántak a közigazgatási hivatal észrevételeivel kapcsolatban érdemi döntést hozni.
A továbbiakban a polgármesternek egyéb lehetőségenem maradt. Arról, hogy mi történik ezután, a közigazgatási hivatal dönt.

Feloszlatták a képviselő-testületet
Bizonyára értesültek már Olvasóink róla, október 25-én Csuka Attila, Elek Sándor, Géczy Krisztián, Gyarmati Mihály, dr. Győrfi László, Hajdu Ferenc, Hámoriné Olár Mária, Palkóné Szabó Gabriella, Rothauszky Györgyné és Vokány Erika sürgősségi indítványára, a felsorolt képviselők igen szavazatával feloszlott a város képviselő-testülete. Az egy teljes oldalon sorolt indokolás megismertetésétől terjedelmi okok miatt megkímélném Olvasóinkat. A felsorolás dr. Zágonyi Éva – a hivatal egyetlen jogi végzettségű dolgozójának – alkalmazásától, egy, a törvény által biztosított jogaival élő néző (Scheiblinger Péter) ülésteremből történő kiutasításán át az ’56-os emlékmű felavatásával kapcsolatos fideszes álláspont felsorolásáig tartott. A 10 képviselő szerint az üléseken kialakult hangulat és stílus miatt a testület működése ellehetetlenült, ezért az előterjesztés támogatói szerint : „a demokrácia szelleme megköveteli azt, hogy egy ilyen vitás esetben a döntést a minket megválasztó polgárok kezébe tegyük le, nyilvánítsanak a kialakult helyzetről választáson véleményt.” Az oszlatás ténye egyébként tavaly október óta a levegőben lógott. Az azonban érdekes momentum, hogy a flóriános képviselők két hónappal ezelőtt még végig akarták dolgozni a négy évet, ezzel keresték meg a polgármestert. Hogy milyenek voltak a testületi ülések? A www.torokbalint.hu honlapon hang és képfelvételről megnézhetik. Mindig az történt – kivéve a törvénysértő ügyeket, az egy évig az alpolgármester és a bizottsági külsősök megválasztását - amit a többség akart. Ha a polgármester bármi olyat tett volna, ami törvénytelen, akkor országos botrány kíséretében zavarták volna világgá. De ilyen nem volt, így a 10 képviselő saját magát „áldozta fel” a polgármester menesztéséért.
Gáldi György arra hívta fel feloszlatást kezdeményező képviselők figyelmét, hogy nagyon szerencsétlen időpontot választottak. A jövő évi költségvetés tárgyalása novembertől februárig tart, a kapcsolódó rendeleteket is ekkor kell megalkotni, a fejlesztésekkel és az új óvoda építésével kapcsolatos pályázatok, valamint az új polgármesteri hivatal megvalósítását elősegítő EU-s pályázat benyújtása is meghiúsulhat az átmeneti állapot miatt. Azt kérte képviselő-társaitól, gondolják meg, ne azonnal, hanem március végére időzítsék a képviselő-testület feloszlatását. Akkor majd a népszavazással együtt megtartható lenne az időközi választás is. Papp Béla arra tett javaslatot, a testületet alkotó politikai erők állítsanak fel egy – akár létszámarányos – tárgyaló delegációt és próbáljanak megegyezni a testületi munka hatékonyabbá tételéről. Amennyiben nem tudnak megállapodni, úgy a költségvetés elfogadása utánra időzítsék az oszlatást. Egyik javaslat sem kellett: 10: 7 arányban leszavazták. Az újságírók, tévések kereszttüzében lefolytatott közel egyórás vita Győrfi László ügyrendi javaslatára akkor ért véget, amikor a Tó-park ügye is szóba kerülhetett volna. A képviselők többsége 10 igen szavazattal 7 ellenében név szerinti voksokkal feloszlatta önmagát. Az időközi választásra nagy valószínűséggel január közepén kerül sor. Az új képviselő-testület megalakulásáig a jelenlegi ugyanúgy dolgozik, mint eddig.

Sürgősséggel tárgyalták
Még a feloszlatást kezdeményező indítvány előtt döntött a grémium Hámoriné Olár Mária: A Dózsa György utca forgalmi rendjének módosítása címmel benyújtott előterjesztéséről. A képviselő asszony úgy vélte: Az Érd felöl érkező gépjárművek áthaladásukkal a Dózsa György utca átmenő forgalmát redukálják.” Így, ahogy le van írva. Azt javasolta, hogy az utca Érd felőli végét a behajtó forgalom elől zárják le, a patak és a Dózsa György utca találkozásához zsákutca táblát helyezzenek el. Gáldi György segítségével végül sikerült a javaslatot pontosítani, miszerint az a fránya forgalom indukálódik, ahelyett hogy redukálódna. A rendelet a következő ülésen kerül a döntéshozók elé.

Mintha semmi sem történt volna
A feloszlatást kimondó határozat elfogadása utáni szünetet követően a képviselő-testület ismét nagy egyetértésben folytatta a munkát. Egyebek mellett rendeletet alkottak az új védődői körzet kialakításáról, a Pelsőczy Ferenc utca forgalmi rendjének módosításáról, az M7-es autópálya – Szent István utca – Kazinczy utca forgalomszabályozásáról, valamint kiegészítették a szervezeti és működési szabályzat mellékletét is.
Döntöttek a fejlesztési célú hitel felvételére kiírt pályázatról is. A két szakaszból álló gyorsított, meghívásos közbeszerzési eljárás nyertese az Unicredit Bank Hungary Zrt. Mint korábban már beszámoltunk róla, az önkormányzat újabb 1 milliárd forintnyi keretösszegű hitel felvételére kényszerül.
A tanévindítás tapasztalatairól, a fenntartói feladatok teljesítéséről szóló előterjesztésre egy tartózkodás mellett mindenki igent mondott. A jogszabályi előírások és a helyi valós helyzet ismeretében a közoktatási intézkedési terv módosításához prioritásokat írtak elő. A gyermekintézményi szolgáltatásokról egy alapos helyzetfelmérés készül, az intézményi hálózat egészére pedig alternatív megoldási lehetőségeket keresnek 5 évre előremutatóan az oktatási referens, az intézmények vezetői, valamint a hivatal népesség-nyilvántartó csoportjának segítségével.
A Budaörsi Kistérségi Társulásra vonatkozó ügyek sorában a kistérségi településeket érintő, Törökbálintra eső kerékpárút tervezési költségeire 3,27 millió Ft-ot szavaztak meg. A társulásból korábban kivált Diósd, Érd, Százhalombatta és Tárnok tagsága megszűnt, viszont 4 új település – Budajenő, Budakeszi, Páty és Telki - csatlakozását támogatták a helyi döntéshozók.
A kistérségi fenntartású Szociális Alapszolgáltatási és Gyermekjóléti Központ létesítésére is igennel voksolt a többség (10 igen, 3 nem, 4 tartózkodás)
A képviselő-testület a polgármesteri hivatal és intézményeinek teljes körű munka- és tűzvédelmi helyzetéről szóló beszámolót fogadott el. Az intézményenként felsorolt hiányosságok megszüntetésére az intézményvezetők mellett a jegyző feladatát is meghatározták. A munkálatok fedezetére 1,5 millió Ft-ot biztosítottak. A Bóbita Óvodában tapasztalt üzemviteli problémák (kigyulladt a mosókonyhában az elektromos vezeték) megoldása a jegyző azonnali feladata.

 

 Forrás: Törökbálinti Újság