hidvegi:

Amikor a hegyek egeret szülnek

A képviselő-testület szeptember 27-i ülésén Törökbálint közbiztonsági helyzetének javítására szolgáló javaslatokról tárgyalt. Az előterjesztésben szó volt térfigyelő rendszer kiépítéséről, a SZEM (Szomszédok Egymásért Mozgalom) szervezéséről, működő polgárőrségről. A hosszas tárgyalást követően Csuka Attila javaslatára - 9 igen, 4 nem szavazattal és 3 tartózkodással - mindössze arról született döntés: a polgármester vegye fel a kapcsolatot a rendőrőrs parancsnokával és kérjen tájékoztatást a Budaörsi Rendőrkapitányság területén már működő térfigyelő rendszerekről.

A közbiztonság helyzete és a térfigyelő rendszer kiépítése örökzöld témája a mindenkori képviselő-testületnek. Előrelépés azonban nem történik, hol pénzhiány, hol kiforratlan elképzelések miatt, mindig van valami kifogás a miért nemre. A dr. Győrfi László által vezetett illetékes szakbizottság egyhangú igenekkel úgy döntött, a testület járuljon hozzá, hogy egy rendkívüli ülés keretében a rendőrség, valamint az érintett civil szervezetek bevonásával ismét megtárgyalják a témát és felkérik a jegyzőt, készítse elő a napirenddel foglalkozó ülést. Az elnök ezt már korábban, saját hatáskörben is megtehette volna.

Nagy valószínűséggel a többség már előre tudta, ismét a semmit ragozza. A polgármester által megfogalmazott határozati javaslatok a térfigyelő rendszer kiépítésével kapcsolatos teendőkről, illetve a „Szomszédok Egymásért Mozgalom”-hoz való csatlakozás lehetőségeiről szóltak. A polgárőrséget, mint közbiztonsági tényezőt egyelőre elfelejthetjük, mert a jövőben csak klubszerűen kívánnak működni, további tevékenységüket nem folytatják. Ennek oka az, hogy az előző testülettel konfliktus alakult ki az egyesület tevékenységének finanszírozásáról. A polgárőrség úgy gondolta, ha folyamatosan végzi munkáját, akkor ehhez az önkormányzat ne pályázati úton juttassa őket forráshoz. Az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, évek óta feladat-átvállalási megállapodás keretében jutottak önkormányzati támogatáshoz. Esetenként eszközvásárlásokkal is segített a testület, így juthatott az egyesület két kismotorhoz, két rádió adó-vevőhöz, egy használt autóhoz, de lehet, hogy a felsorolás nem teljes. A polgárőröknek egyébként csak annyi intézkedési joga van, mint bármelyikünknek, szóval hívhatja a rendőrséget, ha bűncselekményt észlel. Mindezek ellenére nagyon hasznos lett volna, ha együtt tudnak működni a helyi rendőrőrssel, ennek viszont az volt az akadálya, hogy nem akartak csatlakozni az országos polgárőr szervezethez. A rendőrség csak ebben az esetben tudott volna hivatalos megállapodást kötni velük, ami érthető.
Képviselői kérdésre Keller László polgármester elmondta, ezeket az eszközöket nem szeretné „visszakérni”, mert az egyesület rendelkezik velük, még akkor is, ha klubszerűen működnek a továbbiakban. A polgárőrség helyzetének megvitatása után a térfigyelő rendszer kiépítésének lehetősége került terítékre. Kilenc helyszínen kameradoboz, három vándorló kamera – nem nyerte el a döntéshozók többségének szimpátiáját, pontosabban nem is szavaztak róla. Szintén nagy vita alakult ki arról is, hol és ki figyelje, tárolja a felvételeket, ugyanis a helyi rendőrőrs vezetője szerint itt helyben a jelenlegi körülmények között ez nem oldható meg. Vokány Erika úgy vélte – mert utána érdeklődött, ezt a rendőrség köteles vállalni. Szerinte, amiről beszélnek, az nem térfigyelő, hanem térfelügyelő rendszer, azt is megtudakolta a kamerák egyenként egymillió forintba kerülnek. Géczy Krisztián szerint a három kamera félmegoldás lenne, mert a villanyoszlopokra felszerelt berendezések cseréjének költségei rövid időn belül megtérülnének, ezért már induláskor mind a kilenc helyre végleges kamerát kellene beszerelni. A kihelyezendő kamerák számáról szóló vita közepette Elek Sándor ismét visszakanyarodott a polgárőrség klubszerű működésének okaihoz. Csak a hitelesség kedvéért mondta (ezek szerint többféle hitelesség létezik: a valóság, amit az érintett szervezet megél, és egy olyan, amit a képviselő képzel az adott helyzetről), a klubbá alakulás egy folyamat vége, 2006. október óta senki nem nyúl feléjük, ezért gondolták úgy, oka fogyottá vált a polgárőrség működése.
Keller László ismét elmondta, a klubszerű működésnek semmi köze a választási eredményekhez, ezt a polgárőrség vezetője, Brukátsch István is megerősíthetné, ha ki tudta volna várni, amíg a napirend sorra kerül. A valóság az, hogy már a választásokat megelőzően a korábban felhalmozott adósság rendezésével voltak elfoglalva. Pekk József, aki korábban a polgárőrség tagja volt, szintén arról számolt be, a civil szervezet 3-4 éve indult el a megszűnés útján. Dr. Somogyvári Gyula arra hívta fel képviselőtársai figyelmét, már megint olyasmiről döntenének, aminek a költségei a jelenlegi helyzetben nem vállalhatók. Még azt sem tisztázták, mit várnak a kameráktól. A Kalóztanya játszótér és a hulladékszigetek megfigyelését? És vajon eldőlt-e már, hogy a város bejáratainál elhelyezett kameráknak milyen bűnmegelőzési hatása van?
Gáldi György úgy vélekedett, hogy az előterjesztett határozati javaslatban szereplő fejlesztések az első tapasztalatok megszerzésére mindenképpen alkalmasak lennének. Véleménye szerint a térfigyelő rendszer felvételei esetében nem az a lényeg, hogy hol nézik, hanem az, hogy nézzék! Fontos szempont az is: a tervezett rendszer a későbbiekben visszabontás nélkül bővíthető legyen. Csuka Attila egyebek mellett arról is beszélt, nagyon meglepte a helyi rendőrőrs parancsnokának levele. Kezdi úgy érezni, az önkormányzat nagyvonalú támogatása ellenére az őrsparancsnok azt keresi, mit, hogyan nem lehet megvalósítani. Abban biztosan igaza van Gáldi Györgynek, szerencsésebb lett volna, ha az illetékes szakbizottság megfelelően előkészítette volna a sokakat érintő és évek óta megoldásra váró ügyet. Így most is csak annyi történt, mint szokott, mindenki elmondta a saját, egyedül üdvözítőnek hitt elképzelését. Abban meg csak reménykedhetünk, a költségvetés tárgyalásakor már konkrét elképzelésük lesz döntéshozóinknak arról, hogy a következő évben mire, mekkora összeget szánnak a közbiztonság helyzetének javítása érdekében.

A dolgok jelenlegi állása szerint egyelőre azt sem tudjuk, jövőre kik lesznek döntéshozói helyzetben…

 

 

 Forrás: Törökbálinti Újság