www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/5


-te:

Bizottsági jegyzetek

  A Szociális és Egészségügyi Bizottság (SZEB) ebben a hónapban fajsúlyos ügyeket tárgyalt. Elkészült Törökbálint Középtávú Egészségtervének első olvasata. Embert próbáló 65 oldalas anyag, amely kiindul a nagy egészből, a magyar egészségügy 2008-2013-as terveiből, bemutatja a várható szakmai és ellátás-tervezési trendeket, majd áttér Törökbálint helyzetének taglalására.
  A SZEB tagjai mindenesetre nem volt kíméletesek az anyagot összeállítók jelenlévő egyik kidolgozójával, Skultéty Lászlóval. Alapvetően mindenki hosszúnak, túl általánosnak, feleslegesen szószátyárnak, a felhasznált adatok tekintetében (2005, 2006) elavultnak mondta az anyagot. Az utóbbi tekintetében kiderült, bármilyen érthetetlen, az anyag 2007-es, év végi megrendeléskor felhasznált adatbázisok még csak ennyire voltak aktuálisak. Papp Béla képviselő hiányolta a megelőzéssel, a sportolási lehetőségekkel, a családsegítő szerepével, a kábítószer helyi hatásával foglalkozó részleteket.
  Több külsős szakértő, akik már több ciklusban vettek részt a bizottság munkájában (Solti Ferenc fogtechnikus, Kiss A. Csabáné eü. asszisztens és dr. Haraszty Zsombor háziorvos) elvárnák az egészségtervtől, hogy a jelen helyzet összefoglalása után követhető fejlesztési irányokat jelöljön meg a nem szakértő testület számára. Az anyag felveti egy központi egészségház létrehozásának lehetőségét, amely mellett az anyag érveket és ellenérveket is megfogalmazott, túl azon, hogy ennek megvalósítására a pénzügyi forrás egyenlőre még nem látszik. Maga az egészségház terv is érthetően ellenérzést váltott ki a jelenlévő háziorvosokból és fogászból, hiszen mindhármuknak bejáratott, és korszerűnek mondható saját praxisuk van.
  Pénzesné Éva szeretné bevezetni az óvodákba a gyerekek ortopéd szűrését, amelyet Budaörsön már eredményesen végeznek. Kiss A. Csabáné jónak látná az iskolákban a gyógytorna bevezetését, mert nagyon sok gyereknél – feltehetően a sok képernyő előtti ücsörgés és a mozgáshiány – gerincelváltozásokat okoz. Molnár Tibor polgármesteri referens egy összefoglalással próbálta a hozzászólásoktól meglehetősen szerteágazóvá vált vitát újra mederbe terelni. Emlékeztet rá, hogy az önkormányzatnak 10 éve csak el nem fogadott egészségügyi koncepciója van, meg kellene határozni, mi az, amit 2009-2010-re el kívánunk érni. Kell-e egészségház (ami egyébként a ciklustervünkben is szerepel!), hogyan kezeljük a vizitdíj eltörlése miatt kieső jövedelmet, és így tovább. Mint írtam, ez csak az első olvasat, amelyet a bizottság 15 oldalban sűrítve és a felvetett hiányok pótlásával szeretne további tárgyalásra visszakapni a következő hónap SZEB ülésére.
  Elek Sándor önálló képviselői indítványként került a képviselő-testület elé egy előterjesztésre a HPV vírus ellenei védőoltás bevezetésére.


  A téma szakértőjeként jelen volt dr. Kálmán Sándor nőgyógyász főorvos, aki a javaslat szakmai anyagát készítette. A második évtizede nálunk rendelő nőgyógyász személyes ügyének érzi a vírus elleni küzdelmet, ami a nőknél a méhnyak rák, férfiaknál, akik a fertőzés szempontjából kulcsszerepet tölthetnek be, nemi szerv vagy végbélrák előidézője lehet. Magyarországon a betegség gyakorisága az eu-s átlagának háromszorosa.
A szexuális életet élő nők 80%-a átesik HPV fertőzésen, a 100-nál vírus fajtát tartalmazó HPV törzsnek többsége azonban alacsony rizikójú, fajtájuk földrajzi helyzet függő. Nálunk és általában Európában a 16 és a 18-as törzsek a veszélyesek. A fertőzés akár évekig lappanghat, tüneteket nem okoz, jelenléte csak szűrés útján mutatható ki, de aktivizálódva a rákhoz vezető elváltozásokat okozhat. Kálmán doktor a HPV elleni gyógyszer felfedezését a penicillin feltalálásához hasonlítható, nagy jelentőségű eseménynek ítéli meg.
  Kérdezhetnék, akkor minek ezen tanakodni, nosza, oltsuk be a gyerekeket 13 éves korukban, amikor még feltehetően szexuálisan érintetlenek. Igen ám, de van egy pici bökkenő! A háromszorra beadandó vakcina jelenlegi beszerzési ára majd 90 ezer Ft, az oltás 13- és 25 éves kor között eredményes. Ha valamennyi bálinti ifjút visszamenőleg kampányszerűen beoltanánk, majd ezt követően csak a 13. életévét betöltött korosztályt, az egy hatalmas összeg lenne. A bizottság ajánlása egyenlőre úgy szól, hogy 2009-től induljunk el a 1996-ban születettek ingyenes oltásával, aztán majd meglátjuk! Még erre is kell forrást találni, és mindenekelőtt fel kellene mérni az igényt, hiszen ez – lévén kiskorúakról van szó – csak a szülők jóváhagyásával történhet. Mindenesetre az OEP jelenleg a HPV vírus elleni oltást nem támogatja, a támogatás megítélése ár és a hatásfok arány alapján történik. Kálmán doktornál azonban már többen – saját számlára – beadatták a vakcinát.
  Ha sikerül a védőoltást 2009-től bevezetnünk, akkor Törökbálintnak az országos átlaghoz képest izmosabb egészségügyi ellátása ismét valamivel eredményesebb lesz.

-te


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/5