www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/6


Hidvégi Ferencné

Arany Alkony helyett – a Misszió


A Kálvin János Presbiteri Misszió az Arany Alkony Kht. megvásárlásával gyakorlatilag már 2006 szeptemberétől működteti a helyi idősek Otthonát. Az önkormányzat a korábbi években három feladat-ellátási szerződést kötött a Kht-val, a szerződések módosítására azonban csak április végén került sor. Azért csak most, mert a jogszabályi változások miatt az idei évtől – a magasabb állami támogatás megszerzése érdekében – szükségessé vált, hogy a fenntartó ne a Misszió tulajdonában lévő közhasznú társaság, hanem maga a Misszió legyen.

A szerződések módosítására vonatkozó előterjesztésről a döntéshozók először az április 24-i ülésen tárgyaltak. Az új szolgáltató, teljes nevén a Kálvin János Presbiteri Misszió, a Horvátországi Magyar Református Keresztyén Egyház Magyarországi Missziója, úgy tűnik teljesen ismeretlen volt a képviselők előtt, mert úgy határoztak, hogy a Pénzügyi és Gazdasági, valamint a Szociális és Egészségügyi Bizottság együttes ülésen folytasson tárgyalásokat a szolgáltató képviselőjével és konkrét döntésre csak a szakmai és pénzügyi alkalmasság ismeretében kerüljön sor. Öt nappal később a bizottságok összeültek, majd a testület rendkívüli ülésen elfogadta az ellátási szerződések módosítására vonatkozó határozati javaslatokat. Az intézmény vezetése és a fenntartói feladatokat ellátó menedzsment továbbra is változatlan marad. Az ülésen a szakmai kérdésekre dr. Huszár László, az Arany Alkony operatív ügyvezetője, valamint Császár-Bíró Zoltán református lelkész, a Misszió elnöke válaszolt. Rothauszky Györgyné lelkiismeretesen „felkészült az új szolgáltatóból”. Az Interneten utána nézett, mit is lehet tudni a helyi Idősek Otthona új működtetőjéről. (Mindenkinek ajánlom, írja be a keresőbe a református lelkész és a Misszió nevét is, meglehetősen furcsa információkhoz juthat.) A képviselő asszony elsőként az önkormányzat által is finanszírozott idősklub látogatottságával kapcsolatos kérdéseit sorolta. Elmondta, ők egy nagyon jól működő szolgálatot szeretnének látni, de úgy tűnik, mintha titokban tartanák a létezését. A képviselő-testületnek túl nagy rálátása nincs a klubban folyó tevékenységre, évente egyszer beszámolnak a programokról, konkrét problémákkal csak a személyes beszélgetések során találkoznak. A 2003-ban kötött megállapodás szerint az önkormányzat egyébként 30 fő meghatározott szociális ellátására kötött szerződést, az ellátásért az idősek napi 504 Ft-ot fizetnek. Az intézményi, illetve személyi térítési díj különbözetét az önkormányzat utalja át a fenntartó számlájára, tavaly ez az összeg mintegy 806 ezer Ft volt. 2007 decemberében 22 fő vette igénybe a klub szolgáltatásait, ez a létszám jelentős emelkedés a korábbi évekhez képest, 13 újonnan belépett klubtagot regisztráltak, 6-an léptek ki. A beszámoló szerint a klubtagok 80%-a rendszeresen igénybe veszi az uszodai szolgáltatást. Az étkezésen, orvosi vizsgálaton és a szervezett programokon túl a mosoda, a masszőr, a pedikűrös és büfé is az érdeklődők rendelkezésére áll. S hogy miért nem tudnak többen az idősek klubja szolgáltatásairól? Ezt egy kérdőív kiküldésével, és a klub programjainak hírlevélben való megjelentetésével előbb-utóbb meg fogják oldani.

Rothauszkyné információ szerint az otthonban lakók egy része nem nézi jó szemmel, hogy ún. külsősök is bejárnak az intézménybe. Dr. Huszár László válaszában elmondta, mint máshol ebben az intézményben is különböző emberek élnek, más-más a véleményük, de meg lehet beszélni a problémákat. A szakképzett ápolók folyamatos keresése sem okoz gondot az intézményben, egyébként saját oktató bázisuk van. A szezonális befogadással kapcsolatban az operatív vezető úgy nyilatkozott, ők nyitottak lennének, de a szociális törvény alaposan megnehezítette az ilyen irányú esetleges törekvéseiket, szakértői bizottságnak kell kimutatnia a legalább négy órás ápolási igényt.Várólistásaik közül – akiket az ORFI-ba irányítottak – heten elhunytak, mindössze öt fő beköltözésére kaptak engedélyt. Már több fórumon is jelezték a törvényalkotó és a minisztérium felé, hogy az ápolási igény vizsgálatának módja elhibázott lépés. Ha ez a kérdés megoldódik, minden további, akár szezonális –téli- ellátást elképzelhetőnek tartanak.
Császár-Bíró Zoltán református lelkész a képviselő asszony kérdéseire válaszolva elmondta, a Misszió 9 Arany Alkony otthonnak a tulajdonosa, további három településen adtak be kérelmet ilyen jellegű intézmény működtetésére, valamint több önkormányzattal is tárgyalásokat folytatnak oktatási és szociális intézmények létrehozásáról. A SZEB elnöke az Interneten talált információk közül a Magyarországi Református Egyház 2006 novemberében kiadott közleményével kapcsolatban is kérdezett, ugyanis a Kálvin János Presbiteri Misszió nem a Magyarországi Református Egyház szervezeti keretein belül működik. Tevékenységeiről az MRE hivatalos tájékoztatást nem kapott, azzal semmilyen együttműködése nincs. Tevékenységéért, szolgáltatásaiért a Magyar Református Egyház semmilyen felelősséget nem vállal. A Misszió vezetője úgy vélte, ők nem kértek semmilyen együttműködési lehetőséget, a zsinat elnöksége egy tájékoztatást adott ki. A Kálvin János Presbiteri
Misszió önálló jogi személyiségű egyházi szervezet, független a Magyarországi Református Egyháztól és annak szervezeteitől. A Missziót a Horvátországi Magyar Református Keresztén Egyház Zsinati Tanácsa alapította 2005 februárjában, egyház-közigazgatás szerint Horvátországhoz tartozik. A református lelkész elmondta, vannak vitáik a budapesti püspökökkel, de a rövidesen sorra kerülő választásokat követően januárban rendeződhet a viszonyuk. A Somogy Megyei Bíróságon 2005-ben bejegyzett egyházi szervezet működési területe Magyarország, céljai: hitéleti tevékenység, lelki gondozás és tanítás, szociális és oktatási intézmények alapítása és fenntartása, házassági és családgondozói tevékenység, konferenciák és előadások szervezése. Hozzájuk tartozik az akkreditált Arany Alkony Szociális és Egészségügyi Felnőttképzési Intézet, ahol az elmúlt tanévben több mint 60 szociális és egészségügyi intézmény mintegy 1000 dolgozóját iskolázta be. Rothauszky Györgyné a Halásztelken történtekről nem akart kérdezni.
A képviselő-testület – több mint másfél évvel az Arany Alkony értékesítése után – bizalmat szavazott a Missziónak, hozzájárult a szerződések módosításához. Hogy jól döntöttek-e, az előbb-utóbb kiderül.

Hidvégi Ferencné


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/6