www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/6


Ficsór Bálint:

Látogatás a Pannon GSM székház építkezésén


Bizonyára olvasóink tudnak arról, hogy az Égett völgyben a Diósdi út mellett épül a Pannon mobil szolgáltató székháza. Az erre közlekedők láthatják, hogy toronydaruk „erdejéből” szokatlan gyorsasággal nőtt ki a földből ez a létesítmény.
Látva a grandiózus építkezést, úgy terveztem, írok erről egy beszámolót olvasóinknak. Kapóra jött, hogy május 14-re meghívást kaptak az építkezés bemutatására a törökbálinti képviselők, a Polgármesteri Hivatal műszaki szakemberei, és a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság tagjai.
A Pannonnak jelenleg bérelt irodái vannak Budaörsön, ám ők úgy gondolták, hogy munkaszervezési és hosszú távú költségmegtakarítás okán saját irodaházat kell építtetniük. Keresték Budapesten és környékén a megfelelő helyszínt és így bukkantak a pistályi erdő tövében elnyúló égett-völgyi területhez. A pannonosok az ártárgyaláson bizonyára tudták, hogy évek óta nem talált Törökbálint megfelelő vevőt a területére, nem csoda, a képviselő-testületben egyesek úgy gondolták, áron alul történt az értékesítés. A többségi vélemény győzött, miszerint nem az egyszeri vételi ár a meghatározó, hanem a folyamatos, nagyon jelentős adóbevétel.
Az önkormányzati látogatóknak először a terület szélén lévő ideiglenes konténer irodában Kőnig Róbert humánerőforrás igazgató tartott tájékoztatást. Elmondta, hogy az épülettel kapcsolatban milyen koncepciójuk volt. Túl azon, hogy olyan irodát szeretnének építeni, ahol az ott dolgozók és az ügyfelek is jól érzik magukat, egyben mintát is szeretnének mutatni a skandináv építkezési stílusról. A terület építészeti övezet besorolása megengedne 30%-os beépítést, de ők mindösszesen 7.55-ot építenek be és az előírt 40% zöldterületi arányt közel 70 százalékra növelik. Az épületben nem sok-sok kis irodát létesítenek, hanem 30-40 dolgozó fog egy nagyobb térben dolgozni, amelyből 30 egység lesz, és ezekhez kapcsolódik egy-egy teakonyha, mosdó helyiség, iratraktár, sokszorosító és fax szoba, kistárgyaló valamint pihenősarok pamlaggal és kávézó asztallal. Ez az elrendezés új szemléletű munkaszervezést szolgál: egy-egy felmerülő probléma elintézési útja lerövidül azzal, hogy nem vándorol a magasabb beosztások felé, majd onnan vissza a témafelelős ügyintézőhöz, hanem a keletkezés szintjén marad, szükség szerint kooperálva azonos szintű társegységekkel. Azt akarják, hogy maga az épület késztesse a dolgozókat a találkozásokra. Valójában, három külön-külön épületszerkezet létesül, amelyek mint a kézfej ujjai, az aulában kapcsolódnak egymással, a szinteket hidak kötik össze. A piaci igények változása szerint az irodák viszonylag könnyen átrendezhetők. A munkahelyi hierarchia nem külsőségekben nyilvánul meg, a vezérigazgató is ugyanolyan íróasztalt kap majd, mint a beosztottak. A méretekre jellemző, hogy ez a székház 1200 dolgozónak és az ügyfeleknek ad kulturált területet, 26.500 négyzetméteren. A közel 10 milliárdos beruházás költsége terveik szerint 8-10 év alatt megtérül.

Nemcsak az építkezésnél figyelnek a költségekre, hanem az üzemeltetésnél is. A gyorsan növekvő gázárakat geotermikus energia felhasználásával próbálják mérsékelni. 180 darab kutat furatnak 100 méter mélységre és a föld energiáját hőszivattyúkkal juttatják el a mennyezeti fűtőtestekbe. Ez a rendszer télen fűt, nyáron hűt. Jelentős mennyiségű napelemet is beépíttetnek, ezzel is csökkentve a költségeket és végső soron hozzájárulnak a klímaváltozás negatív hatásának csökkentéséhez. Ez Európában a 7. hasonló típusú és méretű projekt. A beruházás két lényeges szempontja: a gazdaságosság és környezettudatosság. A világítás például a természetes fény változása szerint automatikusan szabályozzák. Azt kívánják elérni, hogy a dolgozók a cégautókkal úgy járjanak be, hogy többen jöjjenek egy kocsival és szeretnék, ha sokan kerékpárral közlekednének.A munkatársaik mindegyike kap egy hordozható számítógépet, amellyel akár otthon is végezhetik a munkájukat gyermekük betegsége esetén vagy egyéb okok miatt. A számítógép a Pannon mobiltelefon hálózatán keresztül kapcsolódik a központi épülethez vagy a bárhol tartózkodó munkatársakhoz.
Megemlítem, hogy az épületegyüttes terveit az a jó nevű Zoboki-Demeter iroda készítette, amely a Művészetek Palotáját is tervezte a Lágymányosi híd mellett. A már említett gazdaságossági szempontok mellett igen fontos tényező számukra az esztétikus megjelenítés is.
A nagy üvegfelületeken keresztül sokan rálátnak kelet felé a szép erdőre, az északi oldalon a budai hegyekre, a nyugati oldalt pedig egy mesterséges tó ékesíti majd. Az épületekben skandináv és magyar művészek alkotásai kapnak majd helyet, amelyek motiválják, inspirálják az embereket.
A szerkezetkész épületet Gróf András mutatta be, miután beöltöztünk a munkavédelmi ruházatba. Még gumicsizmákat is adtak, mert az építkezés alatt itt sár is van. Az épület előtt parkos környezetbe ágyazva 35.000 nm parkoló lesz, továbbá az épület alatt további 8000 nm-en. Ezen keresztül haladva jutottunk be a majdani auditóriumba. Azt szeretnék, ha a dolgozók a lépcsőket használnák, de 3 lift is szolgálja az épületen belüli közlekedést. Miután végig jártuk az épületet „pincétől-padlásig”, az 1000 személyes étteremnél fejeztük be a bejárást. Az étvágyat bizonyára csak fokozza a környező erdő látványába.
Az épületet ez év végére befejezik, és 2009 tavaszán már át is költöznek Budaörsről ide. Javaslom Olvasóinknak, hogy akkor majd szenteljenek egy kis időt megtekinteni ezt a csodapalotát. Az elmúlt 10 évben a bevásárló központban és máshol sok épület létesült, de úgy gondolom, a Pannon székház esztétikumával kiemelkedik valamennyi közül.

Ficsór Bálint


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/6