www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/7


Hidvégi Ferencné:

Első kézből . . .
a képviselő-testület június 26.-i üléséről
Rendeleteket módosítottak

Az „Ápolt termőföldért” díj alapításáról és adományozásának rendjéről szóló rendelet módosítása szerint a Gazdakör elnöke és a mezőőrök írásos javaslata alapján a külterületi termőföldek példaértékű művelésért kategóriánként odaítélhető díjat a jövőben a terület bérlője, használója is megkaphatja. A díjazottakról a VFKB javaslata alapján a testület határoz.

A „Virágos Törökbálintért” díj odaítélésre vonatkozó rendelet is változott. A kiosztható díjak száma továbbra is évente tíz lehet, azonban már nem választókerületek szerint ítélik oda. Az eredeti előterjesztés szerint a területi képviselők körzetükre vonatkozóan tehettek volna javaslatot. Gáldi György módosító javaslatát a polgármester befogadta, ezek szerint a képviselők teljes körére vonatkozik a javaslattételi lehetőség. A díj minden Törökbálinton lévő ingatlan tulajdonosának odaítélhető. Az öt főből álló szakmai zsűri csak a képviselők által javasolt ingatlanokat járja végig.

A közterület használatáról szóló rendelet a Közép-magyarországi Regionális Közigazgatási Hivatal vezetőjének észrevételei alapján került átdolgozásra. Pontosították a közterületet, mint gyűjtőfogalmat, a köztisztasággal kapcsolatos tárgyak fogalmát, a szabálysértési szankciók rendszerét, valamint a forgalomképtelen járművek tárolásának szabályait is. Ezen túl a már működő helyi közterület-felügyelet munkavégzéséhez szintén szükség volt az alaprendelet módosítására.

A január 20-i önkormányzati választásokat követően január 31-én került sor az új képviselő-testület megalakulására. A jogszabályi előírás szerint az alakuló ülést követően fél
éven belül kell a szervezeti és működési szabályzatot felülvizsgálni. A pontosítások mellett döntés született az alpolgármesterek külön juttatásáról is. Részükre a testület külön juttatásként egy havi munkabérnek, illetve tiszteletdíjnak megfelelő összeget állapít meg. Kifizetése minden év decemberében válik esedékessé. Az ezen kívüli külön juttatásról a testület a PGB előterjesztése alapján dönt.

A testület májusi ülésen elfogadta a helyi építészeti-műszaki tervtanácsról szóló rendeletet.
A Pest Megyei Építész Kamarával egyeztetett jelölés alapján megválasztották a tervtanács tagjait, közöttük két helyi építészt is. A 10 tagú testület elnöke Udvaryné Nánay Éva helyi főépítész, vezető építésztervező. A Független Platform Egyesület javaslatára dr. Kakasy László, Szalczinger József (CiF) javaslatára pedig Murányi Zsolt került a tervtanácsba az eredetileg jelölt Alpár Erzsébet, Babos István, Farkas Mária, Fehérné Tölgyes Ildikó, Krikovszky Péter, Mátéffy Anna és Tapolczai Tiborné Tarján Mária mellett.

Óvodai csoportok
A következő tanévben is 120%-os feltöltöttséggel működnek majd a helyi óvodák. A Walla József Óvodában 3, a Bóbita Óvodában 4, a Nyitnikék Óvodában 7, az NKÖ által fenntartott Csupaszív Óvodában 3 csoportot indítanak. A négy óvodából 114 gyerek megy iskolába, a felszabaduló helyekre 214 kisgyermek jelentkezett. Az elutasításra kerülő és a tanév folyamán jelentkező további jogos felvételi igényeket csak új csoportok indításakor tudja biztosítani az önkormányzat. Ez alól kivételt képeznek a jogszabályokban meghatározott kötelező esetek, ebben az esetben a jelenlegi 30-as csoportlétszámok tovább emelkedhetnek.

Iskola előkészítő osztály indul
Az akuttá vált óvodai férőhely hiány enyhítése érdekében a Bálint Márton iskola igazgatója felajánlotta, hogy egy iskolai csoportbontás terhére az iskola fel tudja vállalni egy óvodai csoport elhelyezését. A Bóbita Óvoda egyik csoportja - akik egy évet már nagycsoportosként az óvodában töltöttek - az iskola igazgatója és Pénzes Józsefné óvodavezető által kötött megállapodás értelmében szeptembertől a Bálint Márton iskolában kezdhetik a tanévet. A csoporttal együtt mindkét óvodapedagógus és dajka is az iskolában folytatják a munkát az óvoda vezetőjének szakmai irányítása mellett. Ezzel lehetővé válik, hogy a Bóbita Óvodában egy 3 – 4 éves korosztályból álló vegyes csoport indulhasson. Az új csoport indításához szükséges bérköltségekre, valamint a Bálint Márton iskolában az óvodai csoport igényeinek megfelelő berendezésekre és felszerelésre a költségkeretet a testület biztosította.
Az iskola részleges belső átalakítására kényszerhelyzetben kényszermegoldásként a VárStúdió Kft. ajánlatát fogadták el. A tervezett beruházás 28 – 30 millió Ft, a tervezési költség szokatlanul magas, közel 7 millió Ft.

Felülvizsgálják
A Templom utca forgalmi rendjével kapcsolatos lakossági kérést, valamint a Széles utca Kerekdomb és Blaha L. utca közötti szakaszának forgalomcsillapítási lehetőségeit a TRANS Road Kft. vizsgálja. A Széles utca érintett szakaszának lakói az egyre növekvő autóforgalom miatt fekvőrendőr, vagy más forgalom lassítására alkalmas eszköz elhelyezését kérik. Áprilisban immáron sokadszor a Katona József utcában tapasztalható áldatlan állapotok miatt keresték meg levélben a polgármestert. Türelmük fogytán, amennyiben rövidesen nem találnak megoldást az illetékesek az elviselhetetlenség határát súroló forgalom mérséklésére, úgy a nyilvánosság bevonásával zajló demonstrációkat, útlezárásokat és egyéb egyéni forgalomlassító megoldásokat terveznek. Erről a problémáról az utóbbi hónapokban nem tárgyalt a testület.

Utcanevek a Tükörhegy IV.-en
A tükörhegyi legújabb lakóterületen lévő utcák a következő neveket kapták: Balassi Bálint, Tinódi Lantos Sebestyén, Bornemissza Gergely, Nádasdy Tamás, Nádasdy köz, Dobó István, Szondi György, Jurisitch Miklós, Károli Gáspár, és Corvin János.

A Török Bálint korának nevesebb személyiségeire vonatkozó utcanév elnevezéseket Gyarmati Mihály javaslatára fogadta el a testület. Az állatmenhelyhez vezető bekötőút a - tájékozódás megkönnyítése érdekében – a jövőben Nyereg utcaként szerepel. Hámoriné Olár Mária a körzetében található Dózsa György – Szent István utca közötti névtelen, házszámok nélküli útszakaszt Tüskevár köznek neveztette el. Gáldi Györgyhöz csatlakozva Gyurasits Tamás is megerősítette, több olyan utca is van, amelynek nincs neve. A szeptemberi ülésre a jegyző az ilyen utcákra vonatkozó elnevezési javaslatokat be fogja gyűjteni. Szalczinger József a Törökbálinthoz kötődő személyiségek közül Bálint Mártont, Zeiss Ferencet és Bogár Istvánt ajánlotta az „utcakeresztelők” figyelmébe. Scheiblinger Péter még 2000-ben benyújtott és ismét előkerült Nobel-díjasainkra vonatkozó utca elnevezési ötletéről a testület nem tárgyalt.

Szakmaiság, vagy hagyományőrzés?
A képviselő-testület februárban határozott arról, hogy egy szakmai bizottság az ökológiai lehetőségek, társadalmi igények, és a szakmai feltételek figyelembe vételével tegyen javaslatot a város közterületi faültetési koncepciójának végrehajtására. A városfejlesztési elképzelés a települést, mint hagyományosan diófás jellegű kertvárost látná szívesen. A Tegyei Györgyi, Balázs Ferenc, Bálint Edgárd, Gyurasits Tamás közreműködésével elkészült anyag azonban úgy fogalmazott, megértve és tiszteletben tartva a kertvárosias jellegen belül vizionált diófás településkép gondolatát, az elképzelést nem javasolják, sem a város természeti, klimatikus, talajtani sem a diófa élettani, sem a városfenntartási költséghatékonysági tényezők szempontjából.
Egy 2005-ben készült tanulmány szerint a település faállományának 75-80%-a dió és igen rossz állapotú. Ezen túl az ELMŰ brutális gallyazása tovább rontott a helyzeten. A képviselők közül többen is a diófás jelleg megtartása mellett érveltek, ezért az anyagot visszaadják a készítőinek azzal, hogy érvényesüljön az a testületi elvárás, miszerint
Törökbálint diófás jellege megőrzésre, védelemre méltó. Ehhez vajon miért kell újabb köröket futni? A testület már úgyis döntött. Vagy addig kell folytatniuk a szakmai érvek átdolgozását, amíg az meg nem egyezik a testület többségének álláspontjával?

Nem tudtak dönteni
A Városüzemeltetési Csoport új helyre költöztetésével kapcsolatos alternatívák egyike sem kapott többségi szavazatot. A Csuka Attila által jegyzett javaslat a csoport telephelyét a Diósdi úti volt laktanya területén térítésmentesen igénybe vehető 749 m2-es területre költöztetné. A költözésre a szerződéskötést követően az őrzés-védelem bevezetése és a telephely használathoz szükséges felújítások befejeződése után kerülne sor. Az alpolgármester érvei között első helyen szerepelt a birtokba kerülés, vagy, ahogy ő fogalmazott: „bedughatják a lábukat az ajtórésbe”. Mint ismert, a laktanya területének 2006-os átminősítésekor a tulajdonosok egy 8 hektáros részt ajánlottak fel az önkormányzat számára. Az átminősítés megtörtént, de építési jog továbbra sem keletkezhet a területen, mert a terv készítői és elfogadói (ők az egyértelmű jelzés ellenére) figyelmen kívül hagyták a természetvédelmi területre vonatkozó szabályokat. Az alpolgármester egyedül a terület megközelítését tartja aggályosnak. Gyurasits Tamás, a csoport vezetője szerint a laktanya lerobbant raktárépületébe költözni borzasztó nagy visszalépés lenne még a jelenlegi helyzethez képest is.
Nézete szerint az új telephely munkaszervezési szempontból sem lenne optimális, raktározási helyként tudja csak elképzelni. Ha már mindenképpen költözniük kell, akkor a szelektív hulladékudvar területe alkalmasabb helyszín lenne. Ez utóbbi az előző ciklusban éppen a Szent Flórián Egyesület javaslata volt. Gáldi György a szakbizottság kisebbségi álláspontját ismertetve elmondta, korlátozott időszakra el tudnák fogadni a javaslatot, de véglegesnek mindenképpen csak a saját maguk igénye szerinti városüzemeltetési központ építését tekintik, ennek helyszíne a szennyvíztisztító telep melletti terület, ahol a hulladékudvar is üzemel. Gáldi György módosító javaslatát, miszerint 2009. december 31.-ig legyen a városgazdálkodási csoport ideiglenes helye a volt laktanya egyik raktárépülete, Elek Sándor javaslatára egy évvel későbbi határidővel szavaztatta meg a polgármester, de így is csak 8 igen voksot kapott. Ugyanennyien támogatták a Diósdi úti helyszínt is, így nem született érvényes döntés.

A Harmatcsepp Alapítvány kérelme
A képviselő-testület nemet mondott a Harmatcsepp Keresztyén Játszóház Alapítvány kuratóriumának, a játszóház óvónőinek és a szülők nevében megfogalmazott kérésre. A játszóház – hiánypótló tevékenységként – azoknak nyújt alternatívát gyermekük közösségben való neveléséhez, akiknek az óvodai ellátás a férőhelyek jelenlegi korlátozott száma miatt nem elérhető. A Mérleg téri faházat egy beszélgetés során Turai István polgármester ajánlotta fel, de a testület úgy döntött ezt nem, de az Alsóerdősor utcai sportöltöző tetőterének bérbeadási lehetőségét megvizsgálják.

A nyári szünet előtti utolsó ülésen a fentieken túl még számos, közérdeklődésre számot tartó témáról tárgyaltak a képviselők. Következő számunkban egyebek mellett Gáldi György sürgősségi indítványa alapján a települést érintő tranzitforgalom csökkentésére irányuló javaslatokról, Gyarmati Mihály a város befejezett beruházásaihoz kapcsolódó jótállási, szavatossági feladatok kezelésére, és a buszvárók felújítása mellett a kereszteződésekben lévő utcatáblák által okozott problémák megoldási lehetőségeire vonatkozó előterjesztései alapján született döntésekről olvashatnak.

 


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/7