www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/12


Ficsór Bálint:

A gyorsaság titka

A Fehér Kereszt patika épületében az év közepén egy olyan felújítás és bővítés kezdődött, amely példaértékű a törökbálinti beruházások közül.
Egervári Józseffel beszélgettem arról, mi a titka a gyors és szakszerű építkezésének.
- 2008. június elején kezdtük el az építési munkákat, lényegében csak a parkoló építkezés, az udvarrendezés és az emeleti szolgálati lakások festése van hátra. A szerződés szerinti befejezési határidő 2009. március 31-e, de legkésőbb február közepére mindennel elkészülünk. Az egész már csak az időjárás függvénye.

- Ez igazán csodálatos, 8 hónap alatt elkészül minden.

- Az építkezés nehézsége az volt, hogy közben a Fehér Kereszt patika zavartalan működését is biztosítani kellett.

- Amikor autóval erre jártam, láttam az erős ácsolatot, nem tudtam mire vélni azt. Valaki felvilágosított, hogy az a járdán közlekedők és a patikát igénybevevők számára egy védőalagút. Mi a titka ennek a gyorsaságnak?

- A pénz lényegében megvolt és nagyon jó kivitelezőt kaptunk, a Szász Ház 2000 Bt-t. Évtizedek óta kisebb-nagyobb munkákat velük csináltatok. Ha valami nem az elvárás szerint történik, nincs vita, nyomban készségesen elvégzik a korrekciót. Lényegében nagyüzemi módszerekkel dolgoztak. A felhasznált beton túlnyomó részét nem itt keverték, készbetont dolgoztak be. Van nekik úgynevezett esztricht gépük az aljzatbeton készítéshez, a vakolás is gépi úton történt. Biztosan láttad itt azt a silót, abban volt a vakolat. A gyorsaság titka az is, hogy a beruházó, tervező, felügyelő egy ugyan azon személy volt, nem volt egymásra mutogatás.

- Jó ezt látni, hallani, hogy Törökbálinton van olyan kivitelező, aki igényes a munkájára. Hosszú ideig képviselőként azt tapasztaltam, hogy az önkormányzati beruházások irányítása, felügyelete olyan hivatalnokszerűen ment. Valójában nem a személyekben láttam a hibát, a maguk módján igyekeztek, de valahogy mégsem mentek flottul a beruházások. Te miben látod ennek az okát?

- Nincs a kezükben igazi hatalom, önálló intézkedési jog.

- A hivatalnokszerűségen azt értem, hogy délután 4-kor lejár a munkaidő. Én elvárnám, hogy időnként meghosszabbítsák azt, ha a helyzet úgy kívánja.

- Nálam ez nem volt kérdés, szinte az építkezésnél voltam mindig, de Szászék is rugalmasan tovább dolgoztak, ha a technológiai folyamat azt úgy kívánta. Izgultam az esős napokon, amikor a régi tetőt lebontották, de sikerült a komoly beázásokat kivédeni.

- Mi volt a célja ennek az építkezésnek?
- Az önkormányzat meghirdette, hogy a beindítandó 3. gyermekorvosi körzet számára megfelelő helyiségeket keres. Ekkor ugrott be nekem, hogy lényegében a gyógyszertár mögötti lakás és a Bartók Béla utca sarkán lévő hajdani gyógyszerraktár megfelelő felújításával megfelelne ennek az igénynek.

- Mi lenne akkor, ha az önkormányzat időközben meggondolná magát és mégsem bérelné ezt az épületrészt?
- Ez nem okozna gondot, más orvosok kapva-kapnának ezekért a rendelőkért. Itt nemcsak a gyermekorvosi rendelő nyert kialakítást, hanem egy szakrendelő is.

- Bővült az épület az udvar felé is?
- Nem, mert azt nem engedné a területre engedélyezett beépítési százalék. Csak felfelé építkeztünk, de a 7.5 m-es építménymagasság 120 centivel kevesebb, mint ami lehetne. Én akár tetőtér beépítést is elfogadtam volna, de a tervtanács az emeletráépítést javasolta. Véleményük szerint így jobb arányú az épület. Itt a Munkácsy utcában az egyemeletes ház az ideális méret.

- Rákérdeznék egy legújabb szóbeszédre. Mi igaz abból, hogy megpályázod Törökbálint város főépítészi állását?

- Ez meglepő számomra, nincs ilyen vágyam. Nekem fontosabb az, hogy Törökbálinton épületeket tervezhessek, mint a hivatalnoki beosztás. Igaz, barátaim néha viccesen főépítésznek titulálnak, azért mert annyi tervet készítek Törökbálinton.

- Mi a véleményed a Tó-Park beruházásról? Megmarad-e Törökbálint kertvárosi jellege, lehet-e még hangulatos kisváros, amelyért, mint a Faluszépítő Egyesület tervezője annyit tettél te is?

- A Tó-Park területe annyira külön álló a várostól, ezért remélem nem lesz számottevő negatív hatása. A mostani Törökbálint belterületi részére a Helyi Építészeti Szabályzat rendelkezik, az ófalusi részt nem lehet átépíteni sokemeletes házakra. Bármennyire is szeretnénk megtartani a múltat, nem mondhatunk mindenre nemet. A főutcánkat végre fel kellene újítani, ehhez pedig tőke kell, tehát átgondolt módon engedni kell bizonyos adótermelő fejlesztéseket. Indokolatlan a Tó-park betelepítésével megnövekvő forgalom miatti aggály is. Az autópályákról saját lehajtókat kell építeniük, és tervezik az elővárosi vasútmegállót is.

- Kialakult olyan vélekedés is, hogy a Tó-Park–Törökbálint idővel elszakadna Törökbálinttól, ezzel elvinné az adóbevételt, és maradnának az esetleges hátrányok.

- A mindenkori önkormányzatnak ezt soha nem szabad megengedni.

- Befejezésül egy kemény vitákat kiváltó téma következik, amelyben neked is szereped volt: nevezetesen az új Városháza helyszíne. Szerinted melyik az ideálisabb helyszín: az OMŰV területe, vagy a Szanatórium melletti rész, amelyre ti készítettetek EU-s pályázatra beadott terveket.
- Mi is meglepődtünk először, amikor az akkori polgármester felvetette, hogy az új városháza a Szanatóriumi oldalon épüljön fel. Évekig abban gondolkoztunk, hogy a volt jegyzői lak megtartásával az utca páratlan oldalán épüljön a Városháza. De a helyszín és a program részletesebb vizsgálata után rájöttünk, hogy ez a terület jobb, mint az eredeti elgondolás. Nem lehet azonban tagadni, hogy az OMŰV területe a legideálisabb helyszín. A Kazinczy - Szent István „sugárút” tengelyében van, jobban megoldható ott a parkolás, nem zsúfolódna az épület a már így is túlépített részre. Erről le kellett mondani, mert az OMŰV kitelepítése nagyon sokba kerülne.

- Közbevetőleg megjegyzem, hogy a testület most döntött 3 milliárd forintos kötvénykibocsátás vagy banki hitel felvétele mellett. Ebbe beleférne az OMŰV kitelepítése is. Ha nem nyerünk a pályázaton, nem kellene újra gombolni a kabátot, azaz ejteni a Szanatórium melletti helyszínt? Ez a terület nagyon szűkös, gondolni kellene a jövőre is, hiszen a Tó-Park és más területek belépése következtében 10 éven belül 30 ezer fölé nőhet a lakosság létszáma.

- Az elektronikus közigazgatás terjedésével kevesebb hivatalnok fog dolgozni bent a Városházán, tehát ez a kisebb épület is el tudja majd látni a feladatát.

- A Városháza egy város szimbóluma is, helyszínével, építészeti megoldásával előre kell mutatnia. Gondolj csak a magyar parlament épületére. 100 év után is méltóan reprezentálja Magyarországot.

- Ha a pályázat nem jön be, el lehet gondolkozni egy másik helyszínen.


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/12