www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2009/4


-te:

Meglepetés a színházi világnapra

- A márciusi testületi anyagban olvastam egy előterjesztést Hajdu alpolgármestertől – később a jegyző úr ezt kimunkálatlannak találta, és már a szakbizottság elé sem engedte megtárgyalásra – miszerint az Usztics Mátyás által alapított, de saját kőszínházzal nem rendelkező Nemzeti Kamara Színház ajánlatot tett az önkormányzatnak három felnőtt és egy ifjúsági előadással egy intenzív törökbálinti jelenlétre, természetesen az MMMH színpadán, cserébe 15-17 milliót, önkormányzati státuszokat, helyiségeket kér. Megbeszélte Szabó Évával, az MMMH igazgatójával ezt a tervet az előterjesztés megszületése előtt valaki az önkormányzattól?
- Az előterjesztést Lux Enikő, vezető főtanácsos írta, és tudomásom szerint az Oktatási, Kulturális és Sportbizottság Hajdu Ferenc javaslatára nem tárgyalta, mert a bizottsági anyagot az alpolgármester úr előzetesen nem látta, így véleményét, módosítási javaslatait nem közölhette. Ezt megelőzően az alpolgármester úrral és Usztics Mátyással volt egy megbeszélésünk, mely szerint a Nemzeti Kamara Színház 1 felnőtt és 3 gyermekelőadást rendez a művelődési házban május első napjaiban. A színház februári bemutatója, illetve gyermekszínházi bérletünk lezárása után én nem láttam ennek szükségét. Usztics Mátyás arról tájékoztatott, hogy mindezt önkormányzati céltámogatásból kívánja finanszírozni. Ezek után én is nagy meglepetéssel olvastam az előterjesztést, melyben nem erről volt szó, hanem 15-17 millió Ft támogatásról, 3 felnőtt és 1 ifjúsági előadásról, ezeken felül 4-5 státuszról, irodáról és még sok minden másról.

- Ismerem a Ház tavalyi színházi programját, hallottam az idei terveiről is, milyen típusú színházi eseményeket képzel el Szabó Éva?
- A Törökbálinti Színház befogadó színházként működik, vidéki és budapesti társulatok produkcióit hívjuk meg, de a szabadkai színház is volt már a vendégünk Rideg Sándor - Timár Péter: Indul a bakterház című előadásával.Célunk, hogy minél több színházi műhely közreműködésével, változatos műfajú bemutatókkal, széles közönségréteget érjünk el, ugyanakkor míves előadásokkal. Egyre több független társulat alakul illetve független produkció születik és keresi a fellépési lehetőséget. A Magyar Művelődési Intézet, a színházi szakma képviselőinek részvételével, egy országos befogadó színházi bázisrendszer kialakításán dolgozik annak érdekében, hogy több produkció utazhasson pályázati támogatással, így a jövőben – reményeink szerint – még több lehetőségünk adódik a változatosságra.

- Szép tervek, ehhez már csak egy izmosodó, stabil színházlátogatói kör kellene. Mit sikerült ezen a téren elérni?
- Életre hívtuk a Törökbálinti Színház Pártolói Körét. A kör tagjai a jövő évadtól különböző kedvezményekben részesülnek: 10%-kal olcsóbban vásárolhatnak bérletet és jegyet, pártolói postafiókot működtetünk majd a számukra, közönségtalálkozókat szervezünk és folyamatosan kikérjük véleményüket.

Ez utóbbit a jelentkezési adatlapon már meg is tettük. A feldolgozott kérdőívek szerint közönségünk leginkább zenés darabokat látna szívesen, ezek mellett a vígjáték, a dráma és az alternatív produkciókra érkezett javaslatok száma körülbelül azonos. A szervezéssel kapcsolatos kérdésünkre a leggyakoribb válasz: a „miért nincs gyakrabban előadás?”. Ennek természetesen anyagi okai vannak, inkább kevesebb, de értékes színházi estéket szeretnénk kínálni. A felmérés szerint a legsikeresebb bemutatónk a S.Ö.R. (Shakespeare Összes Röviden) volt, melyet a soproni Petőfi Színház előadása, Örkény István Macskajátéka követ.

- Komoly jegyértékesítési rendszeretek van, nem nehéz figyelemmel kísérni az eladások nézettségének alakulását.
- Nagy örömünkre, márciusi színházunk alkalmával 46 pótszéket kellett betennünk, 346-an látták az előadást és így sem tudtunk mindenkit beengedni. Következő bemutatónk, Kern András jutalomjátéka, „A kellékes” lesz. Két hete lehet jegyet kapni rá, egy hónap múlva lesz az előadás, és a jegyek 65%-a már elkelt.

- Munkatársaidtól tudom, hogy az Usztics féle Nemzeti Kamara Színház „Kocsonya Mihály házasságára” előadásra viszont csak 69-en váltottak jegyet és 135-en látták az előadást (a különbség ingyenes tiszteletjegy), ennek azért bukta szaga van.
- Nem is állapodtunk meg Usztics Mátyással újabb produkcióban…

- Játsszunk el a gondolattal, lehetne egyáltalán egy - az MMMH keretein belül működő -, állandó színházat elképzelni?
- Többfunkciós intézmény vagyunk, nincs lehetőségünk arra, hogy a profi befogadó kőszínházak gyakorlatát kövessük. A folyamatos próbákhoz helyszínt és technikai hátteret nem tudunk biztosítani, a háttérfeladatok leterhelnének bennünket. Szerencsések vagyunk, valamennyi rendezvénytermünk jól kihasznált. A délelőtti próbákat követő közművelődési programok miatt rendszeresen le kellene bontani, majd fel kellene állítani a készülő előadás díszletét. Termeink szintén többfunkciósak, berendező-karbantartó kollégáinktól folyamatos átrendezést igényelnek. Díszlet- és bútorraktárunk megtelt. Fény- és hangtechnikusaink (egy teljes és egy félállásban) közművelődési tevékenységet szolgáló feladatai nem teszik lehetővé a próbákhoz szükséges folyamatos jelenlétet. (A stúdió berendezései csak munkatársaink felügyeletével használhatók.) De legfőképpen úgy gondolom, hogy Törökbálint közönsége különböző társulatok sokszínű színházi produkcióira kíváncsi.


Forrás: Törökbálinti Újság - 2009/4