www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2008/10


Hidvégi Ferencné:

Első kézből . . .
képviselő-testület szeptember 4-i üléséről


Rendeleteket módosítottak

   A képviselő-testület szeptemberi ülésén felülvizsgálta a Sportdíjról szóló rendeletet. A 2000-ben megalkotott, majd négy évvel később módosított rendelet korrigálását az előterjesztő azzal indokolta, hogy az elmúlt időszakban felmerülő problémák tették szükségessé a helyi rendelet pontosítását. Az egyhangú igenekkel elfogadott, október 1-től hatályos rendelet teljes szövege awww.torokbalint.hu honlapon olvasható.
A    3. számú gyermek háziorvosi körzet kialakítására vonatkozó rendelet és a körzet működtetését szabályozó határozat – a pályázati kiírással együtt – az októberi ülésen kerül majd a döntéshozók elé. A két szakbizottság által is támogatott elképzelésről kiderült, számos pontatlanságot, és minden logikát nélkülöző módon kívánta volna rendezni a kérdést. A kisebbségben lévő képviselők aggályait támasztotta alá dr. Csobay Ildikó gyermekorvos is, aki a saját körzetére vonatkozó anomáliákra hívta fel a döntéshozók figyelmét. Végül Rothauszky Györgyné, az illetékes szakbizottság elnökének kivételével mindenki igent mondott a sürgős, de rosszul előkészített téma elnapolására.
   November 1-től változik a Templom utca forgalmi rendje! Ezzel egy időben az utca 9-19. szám közötti szakaszán a kiemelt útszegélyt megszűntetik. Az úttest mai síkján úgy készül el az aszfaltburkolat, hogy az érintett házak falait ne nedvesítse az úton áramló csapadékvíz.
   A képviselő-testület többségének jóvoltából visszamenőleges hatállyal telekadó mentességről határozott a testület. Azoknak a magánszemélyeknek, akiknek kertvárosias lakóövezetbe sorolt telke nem csatlakoztatható a közcsatorna-hálózatra, nem kell telekadót fizetniük.(A helyi építési szabályzat szerint építési engedély a közcsatorna csatlakozás hiánya miatt nem adható ki.) A polgármester indokolása szerint a telekadó megfizetése az adózók és családtagjaik megélhetését súlyosan veszélyeztetné és nem egy esetben ellehetetlenítené. Az adózók között több idős és nehéz anyagi helyzetű személy található. A mentesség egyébként –az idei év kivételével - korábban már hatályban volt, rendhagyó módon a Czégényi tanya területének egyik tulajdonosa készítette el az akkori testület által támogatott módosító javaslatot. Gáldi György 90%-os mentességre vonatkozó indítványát a többség 6 igen, 8 nem szavazattal, 2 tartózkodással elvetette. Rothauszky Györgyné bejelentette, érintettség miatt nem vesz részt a szavazásban. A többség az adómentesség elfogadására voksolt. A döntés 18 millió 400 ezer Ft-os csökkenést jelent a helyi adóbevételek előirányzatán, ami a polgármester szerint pótolható az építményadó előirányzat azonos összegű emelésével.
   Október 1-től 6,5%-kal emelkednek az intézményi térítési díjak. A szolgáltatóval kötött szerződés szerint ugyan az áremelés szeptember 1-től érvényes, mivel azonban a döntés később született meg, így annak egy havi anyagi következményeit az önkormányzat viseli. A képviselők arról is döntöttek, a jövőben a Sodexo Kft-vel minden év június 30-ig meg fognak állapodni az azt követő szeptember 1-től érvényes árakról.

Támogatási kérelmek

   Az NB III-ban újoncként ezüstérmet szerzett TTC labdarúgó szakosztálya 3 millió Ft többlet-támogatást kért a képviselő-testülettől. Csuka Attila alpolgármester előbb 1, majd 2 millió Ft odaítélésére tett javaslatot. Utóbbiról szavaztak is, 10 igen, 1 nem szavazattal és 6 tartózkodással fogadták el. Az eredeti összeg 8 igen, 6 nem szavazattal, 3 tartózkodás mellett került elutasításra. A plusz támogatás egyébként a beruházási tartalék-keret terhére történhet. A kérelemmel kapcsolatban az alpolgármester a takaró és a nyújtózkodás viszonyát taglalta. Megjegyzésére Vermesy Sándor, a szakosztály elnöke elmondta, nagyon jól tudják, meddig ér az a bizonyos takaró. A csapat felkérést kapott az NB II-be, de nem fogadták el, mert erőfeszítéseik ellenére sem tudják az anyagi hátteret biztosítani.
   A TTC sakk szakosztálya NB II.-es szerepléséhez kért és kapott 300 ezer Ft-os külön támogatást, forrása szintén a beruházási tartalék keret.
   A helyi rendőrőrs parancsnoka, Kassai András 4 milliós önkormányzati támogatási kérelmet terjesztett a döntéshozók elé. A Budaörsi Rendőrkapitányság teljes területén szolgálatot ellátó helyszínelő gépkocsi beszerzéséhez 500 ezer, egy mobil traffipax készülék megvásárlására, pedig 3,5 millió Ft-ot kért. Előbbi forrása a már fentebb is említett beruházási tartalék-keret, a mobil traffipax, ami a helyi őrsparancsnok szerint jelentősen javíthat a város közlekedési morálján – bármilyen szabálysértést dokumentálhatnak vele - az állandó városi sebességmérőhelyek kialakítására elkülönített előirányzat terhére történik. A képviselők arról is határoztak, hogy a teljes egészében önkormányzati forrásból vásárolt berendezést Törökbálinton használja a rendőrség.

Mammomográfiai szűrés továbbra is beutalóval

   A június 26-i ülésen Palkóné, Rothauszkyné és Hámoriné képviselő asszonyok közös sürgősségi indítványban kérték a törökbálinti 40 év feletti nők ingyenes mammográfiai vizsgálatához pénzügyi fedezet biztosítását. A három képviselő a budaörsi Egészségügyi Központ honlapján megjelent információk alapján úgy vélte, a továbbiakban csak térítés ellenében vehető igénybe ez a szűrővizsgálat. A polgármester tájékoztatója szerint az ingyenes mammográfiai szűrésre továbbra is lehetőség van – igaz, nem Budaörsön, mert a váci Jávorszky Ödön Kórház Mellközpont kihelyezett szűrőállomása ott megszüntette tevékenységét a finanszírozási szerződés felbontásával. Törökbálint területileg továbbra is a váci kórházhoz tartozik, ahol beutalóval, előzetes időpont egyeztetést követően továbbra is ingyenesen végzik el a vizsgálatokat. Ezen túl az érdi, a XI. ker. Fehérvári úti, a Szent Imre kórházban, valamint a II. ker. Kapás utcai Mamma Klinikán beutalóval és előre egyeztetett időpontban fogadják a törökbálintiakat, és térítésmentesen elvégzik a szükséges vizsgálatokat. Amennyiben a tapasztalatok kedvezőtlenebbre fordulnak, a testület ismét visszatér a témára.

HPV elleni védőoltás ingyenesen a ’94-’95-ben született lányoknak

   Elek Sándor képviselő indítványa alapján a testület a jövő évi költségvetésben 4,5 millió Ft-ot biztosít a humán papilloma vírus elleni védőoltás lebonyolításához szükséges oltóanyag beszerzésére. Térítésmentes oltást biztosítanak az 1995 és 1994-ben született lányok részére. A fenti összeget igényfelmérést követően felülvizsgálják, annak függvényében, hogy a jelzett korosztályból mekkora igény mutatkozik a védőoltásra.

Felsőoktatási ösztöndíjpályázat

   A képviselő-testület egyhangú igenekkel döntött a Bursa Hungarica felsőoktatási önkormányzati ösztöndíjpályázathoz történő csatlakozásról.
A támogatás keretösszegét a tavalyi 3 millióról 3,5 millió Ft-ra emelték.
A pályázati felhívás részletei az önkormányzat hivatalos honlapján találhatók.

Zajvédelmi rendelet

   Szalczinger József júniusban benyújtott önálló képviselő indítványa alapján a képviselő-testület a törökbálinti „csendrendelet” megalkotásáról tárgyalt. A hivatal által összeállított rendelet-tervezet első körben heves vitát váltott ki a döntéshozók körében. A Győrfi László által hiányolt eljárásjogi kérdéseken túl kifogásként merült fel a gyakorlati megvalósítás mikéntje is. Győrfi képviselő szomszédjogi problémák sokaságát látja az ügyben, Gyurasits Tamás, pedig úgy vélte, ha megalkotják, ez is a „zöldhulladék-rendelet” sorsára juthat. Első menetben a külső szemlélő számára úgy tűnt, mintha a többség csak a kifogásokat keresné, miért nem lehet a város csendjét és nyugalmát legalább nagy vonalakbanl szabályozó helyi rendeletet megalkotni. Végül a döntéshozók úgy határoztak, az észrevételek figyelembe vételével a következő ülésre készüljön el a rendelet - tervezet pontosított változata.

2001. óta 450 hektár területet vontak/vonnak ki művelés alól

   A Civil Fórum Egyesület és az MSZP képviselőcsoportja nevében Gáldi György a település természeti környezetének megóvása és a közigazgatási területén folyó mezőgazdasági termelő tevékenység hosszú távú védelme érdekében javaslatokat fogalmazott meg.
   Lényege: a jelenlegi képviselő-testület kinyilvánítja, hogy az önkormányzati ciklus során mezőgazdasági területek átsorolására, funkció váltására vonatkozó kérelmeket nem támogat, ezt lehetővé tevő helyi jogszabályokat nem alkot. A fenti megállapítás nem vonatkozik a folyamatban lévő szabályozási tervekre és a jelenleg is üdülő, illetve lakó célokat szolgáló volt zártkerti területek rendezésére. A határozati javaslat elfogadását a Városfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság támogatta, a polgármester viszont szokatlan módon az „elhíresült” forgatókönyvben már eleve nem tett javaslatot a határozat elfogadására. Gáldi György indokolásában többek között elmondta, az elmúlt időszakban összességében olyan mértékű átsorolás történt, amely a település természeti környezetét drasztikusan megváltoztathatja. Hogy 2001, a településszerkezeti terv elfogadása óta milyen nagyságú mezőgazdasági területet vontak/vonnak ki a művelés alól? Mintegy 450 hektárt! Az átminősítésre utaló szándék 300 hektárnyi, vagy akár ennél nagyobb területet is érinthet! Az újabb és újabb átminősítések, pedig az eddig átsorolt területek értékvesztésével is járnak.
   Túl sok időt a testületi többség nem „pazarolt” ennek a fontos témának a megtárgyalására. Az előterjesztő képviselőcsoport egyik tagjának kérésére név szerint szavaztak a város jövőjét jelentősen befolyásoló kérdésről. Akik nem szeretnék az újabb átsorolásokat: Gyarmati Mihály, Papp Béla, Pénzes Józsefné, Szalczinger József, Kiss István, Fürész János és Gáldi György. Nem tudnak ellenállni a befektetői ígéreteknek és a település jövőjét a további átsorolásokban látják: Turai István, aki még 2001-ben az akkori jelentős mértékű átsorolást határozottan elutasította, Csuka Attila, Hajdu Ferenc, Hámoriné Olár Mária, Rothauszky Györgyné, Palkóné Szabó Gabriella, Győrfi László, és Elek Sándor. És akiknek úgy tűnik mindegy, mert tartózkodással voksoltak: Albert Gábor és Gyurasits Tamás.

Ráczug átminősítési szándéka változatlan

   Kiss István képviselő a ráczugi 140, majd utóbb kiderült, hogy 196 hektárnyi területet érintő testületi határozat visszavonását kezdeményezte. Az önálló képviselői indítványt júliusban nyújtotta be a képviselő, azt kérve, hogy képviselőtársai fontolják meg észrevételeit. A május végén elfogadott határozat szerint a város adóbevételeinek növelése érdekében döntött úgy a testületi többség, hogy egy magánszemély kérésére a jelenleg mezőgazdasági területet kereskedelmi-gazdasági övezetnek jelöli ki, azzal, hogy ez a döntés nem minősül a TSZT és a HÉSZ módosításának. Azt is kikötötték, hogy az érintett területen kizárják az üdülő, illetve a lakóövezeti fejlesztési lehetőségeket. Sőt azt is, hogy a szabályozási terv készítésekor a mindenkori hatályos jogszabályokat be kell tartani. Furcsa kikötés, ugyanis legtöbben azt gondolhatnánk, jogállamban ez egyértelmű, mindenfajta jelzés nélkül is. Az elfogadott határozat utolsó pontja rögzíti, a polgármester folytasson tárgyalásokat arról, hogy az átsorolás milyen következményekkel, illetve előnyökkel járhat a település számára. Jól értik, nem a döntés előtt, hanem a szándék kinyilvánítása után tárgyaljon a polgármester a következményekről.
   Kiss István - törvényhelyekre hivatkozva - indokolásában kifejtette, tekintettel arra, hogy Törökbálint területén még jelentős számú beépíthető ingatlan van, ezért úgy vélte, a határozat ellentétes a törvényi előírással. A kereskedelmi-gazdasági övezetnek „jelöli ki” megfogalmazás nem csak törvénysértő, de félrevezető is. A mindenképpen aggályos döntésről a térség országgyűlési képviselője a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium területfejlesztési és építésügyi szakállamtitkárának állásfoglalását kérte. A választ nem csak Keller Lászlónak, hanem az állami főépítésznek és Turai István polgármesternek is megküldték. Ezek szerint a határozat jelenlegi formájában nem túl szerencsés, de amíg csak szándék, nem törvénysértő. Dr. Szaló Péter arra is felhívta a figyelmet, az Agglomerációs törvény előírásai Törökbálinton 5%-os eltérési lehetőséget engednek meg, ez nagyjából 55 hektár mezőgazdaságitól eltérő hasznosítást jelent, de ezt is csak kikötésekkel. Amennyiben a város ezt az eltérési lehetőséget a ráczugi területen kívánja igénybe venni, úgy más célra és más területen a zöldövezet részét képező mezőgazdasági térség rovására a jövőben nem fog tudni területeket igénybe venni.
   Gyarmati Mihály hozzászólásában elmondta, a képviselő-testület döntését elhamarkodottnak tartja, a fejlesztő ma sem tudja, mit akar. Csuka Attila szerint nincs ok arra, hogy visszavonják a határozatot, sőt inkább meg kell erősíteni. Gáldi György arról beszélt, még a szándék is súlyosan sérti a város érdekeit, Pistályban nagyon sokan várják helyzetük rendezését, ezzel a döntéssel hosszú időre elfelejthetik, hogy a sokak állandó lakóhelyéül szolgáló településrészen bármi is megváltozhat. Hogy az érintett terület nagysága nem 140, hanem 196 hektár, az azért nem volt téma a többségi képviselők körében, mert Kiss István ezt csak ülésen szóban és nem az indítványban közölte. Gáldi György azon kérdésére, vajon mi a teendő akkor, ha a határozatban megfogalmazott szándék nem tartható, nem született válasz. A képviselők név szerint döntöttek a korábban elfogadott határozat visszavonásáról. Mint ahogy sejteni lehetett, a többség ragaszkodott korábbi álláspontjához: nem vonták vissza a jóindulattal is aggályosnak mondható testületi határozatot. A hasonló témában már előzőekben ismertetett arányú (7 igen, 8 nem) szavazat mellett most a két Független Platform tag egyáltalán nem vett részt a szavazásban. Hogy miért, azt csak ők tudják.


A fentieken túl még számos, közérdeklődésre számot tartó témáról tárgyalt a képviselő-testület. Az érdeklődők az ülés anyagát napirendi pontonként megtekinthetik a www.torokbalint.hu honlapon.

 


Forrás: Törökbálinti Újság - 2008/10