www.tegyunkajovonkert.hu

Törökbálinti Újság - 2009/1


Lejegyezte: Tóth Emese

Prevenció vagy . . . ?


A Szociális és Egészségügyi Bizottság (SzEB) 2007 júniusában tartott ülésén foglalkozott először az OEP által nem támogatott, háziorvosok által végzendő szűrések szükségességével. Az azóta elkészült és jóváhagyott egészségtervünk szintén kiemelten foglalkozik a prevencióval, a betegségek megelőzésének fontosságát hangsúlyozva. Gyógyszertárakban és forgalmazóknál ma már elérhetők a gyors diagnosztikai tesztek, melyek alkalmasak kezdeti állapotban levő betegségek kiszűrésére. Háziorvosainkkal történt előzetes egyeztetés szerint a szűrés elsődlegesen a különböző rákos (pl. prosztatarák), valamint szív és érrendszeri betegségekre irányulna. A 2009. évi költségvetésünkben 1,2 millió Ft értékben állapítottak meg a prevencióra keretösszeget. Az OEP által nem támogatott szűrésekkel – diagnosztikai tesztekkel – akár több-száz kezdeti állapotban levő rákos beteget is ki tudnak szűrni és megfelelő kezeléssel életüket is megmenthetik. Az 1,2 millió Ft felhasználására egységes szakmai elvek alapján egy ajánlás készült, s a beszerzés egységesen történik. A beszerzésre kerülő eszközöket (diagnosztikai teszteket) lakosságarányosan osztják el a hét felnőtt háziorvosi körzet között. A szakmai munka elvégzésére dr. Haraszty Zsombor háziorvost kérte fel a képviselő-testület, akit erről kérdeztünk.

- Hogyan ítéli meg az EB által nem finanszírozott preventív szűrésekhez nyújtott önkormányzati támogatásról szóló döntést?
- Nagy örömömre szolgál ez a támogatás. Másfél évvel ezelőtt került a SzEB elé ez az ajánlat, én már akkor is nagyon pártoltam, mégsem sikerült megfelelő bizottsági támogatást megszerezni a prevenciós szűrésekhez. Az újjáalakult képviselő-testületben szerencsére nagyobb fogadókészség mutatkozott ennek a támogatására.

Belátták, hogy a félbehagyott egészségügyi reform és a gazdasági válság egyaránt csökkenti az ellátórendszer lehetőségeit, és az önkormányzat feladatai az egészségvédelemre is kiterjednek.

- Lehet már tudni, milyen szűrőprogramokra lesz lehetőség?

- A hét körzet háziorvosa közösen választja ki a tesztek típusát és mennyiségét. Alapvetően vér és vizelet tesztekről van szó, mint például a közismert vércukormérés. A szűrés elsősorban a daganatos és a szív-érrendszeri betegségekre koncentrál. Számomra például legfontosabb a PSA szűrés, amely nagy eséllyel szűri ki a prosztata idült és daganatos betegségeit. Másfél éve még a laboron keresztül hagyományos vérvétellel is elvégeztethettük ezt a vizsgálatot, de sajnos napjainkban ez csak az urológiára adott beutalóval lehetséges. Korábban évente több panaszmentes prosztatabeteget szűrtünk ki, nagyobb részük teljes gyógyulását köszönheti a tesztnek. Ismerve a férfilakosság hozzáállását az urológiai vizsgálathoz, éveken belül a fatális prosztatarákos esetek számának jelentős emelkedése várható. Nem is értem az Egészségügyi Kormányzat szándékát! Ha csak a pénzügyi oldalát nézzük, és az emberi vonatkozásoktól eltekintünk, akkor is rentábilisabb lenne egy szűk szűrési kontingenst finanszírozni a háziorvosoknál, mint a későn jelentkező gyógyíthatatlan betegek kezelésére feleslegesen költeni. Persze azt is látnunk kell, hogy a megszorítás azonnali kiadáscsökkenést jelent, míg a szűrés csak többéves távlatban hoz megtakarítást pénzben, emberéletben.

- Mikorra várható a szűrés beindulása?
- Tavasszal - az önkormányzat anyagi lehetőségeinek függvényében – már valószínűleg lesznek szűrések, amelyeket a felnőtt páciensek a háziorvosuknál érhetnek el a szokásos rendelési időben, vagy a háziorvosok által meghirdetett soron kívüli időpontokban. Megemlíteném még, hogy egy-egy páciensnél a háziorvos maga dönt a szűrés indokoltságáról.


Forrás: Törökbálinti Újság - 2009/1